close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
منسوجات هوشمند (Smart Textiles)
امروز: چهارشنبه 28 آذر 1397

به شماره 012345678 اس‌ام‌اس بزنید


شماره تلفن
ساعت: ...
پیام کاربر شما .....

شماره تلفن
ساعت: ...
پیام کاربر شما .....

شماره تلفن
ساعت: ...
پیام کاربر شما .....


نظرتون در مورد وبلاگ نانو فناوری چیه؟

 • پذیرش نویسنده


 • در صورتی که می خواهید در بخشی از این وبلاگ سهیم باشید و نویسنده مطالب این وبلاگ شوید از طریق ایمیل یا نظرات ما را مطلع سازید.
  -گروه نانو فناوری-
 • جستجوی اختراعات
 • FreePatentsOnline.com
   
 • سیستم هوشمند

 • تعداد بازديد : 109
  شناسه مطلب :48

  سیستمی را هوشمند می گویند که دارای سه شاخصه اصلی باشد :

  1-     حسگر

  2-     پردازشگر

  3-     واحد عمل کننده

  به عنوان مثال یک سنسور دمارا حس کرده به پردازشگر کامپیوتر فرستاده و اگر دما بالاتر از حد مجاز باشد کامپیوتر به رگولاتور (یکنواخت کننده ) فرمان می دهد و یکنواخت کننده شروع به کار می کند .(به عنوان مثال شیر افزایش مایع خنگ کننده راکتور در واحد صنعتی باز شده و یا جریان آب سرد افزایش می یابد). همین مثال را می توان در مورد یک لباس هوشمند به این صورت تغییر داد که واحد حسگر موجود در زیرپوش که از نخ رسانا تولید شده دمای بدن یا ضربان قلب بیمار را حس می کند و مرتب به صورت بی سیم برای پردازشگر می فرستد. و در صورت بروز مشکل مثلا ً با واحد پزشکی بیمار تماس حاصل می شود .این سه واحد به صورتی میکروسکوپی نازک می باشد تا بهتر تهویه هوا داشته و دچار افزایش دما نشود !!!

  Phase change materials (PCM) مواد با قابلیت تغییر فاز ، shape memory materials(SMM) مواد با حافظه شکل دهی وchromic materials(colour change)  مواد کرمی با قابلیت تغییر رنگ سه گروه از اصلی ترین موادی هستند که به صورت تجاری برای تهیه منسوجات هوشمند به کار می روند . البته در آینده هر کدام از آنها را جداگانه بررسی خواهیم کرد .

  تا بحال تحقیقات زیادی در زمینه سنسور ها و محرک ها انجام شده است که در این بین نخ ها و پارچه های رسانا از اهمیت بالایی برخوردارند . پاور سوپلای ها شاید بزرگترین چالش یک منسوج هوشمند باشد(سلول های باطری آفتابی انعطاف پذیر، میکرو پیل های سوختی و یا حتی امکان ایجاد جریان الکتریکی از حرکت بدن فرد کاربر ، تکنولوإی القایی AG امکان ساخت باطری هایی ا ایجاد نموده که از تفاوت دمای سطح داخلی و بیرونی منسوج برای تولید الکتریسیته استفاده می کنند .)

  Photonics واحد های نوری شامل واحد هایی با پایه منسوج بوده و پوشاکی گفته می شود که در آنها از دیود های نورانی معدنی و انعطاف پذیر استفاده شده که بدون سیم به بدنه لباس چسبیده شده بود  در سال 2005  با نام interactive Photonic Textile  by Philips در این زمینه ارائه شد.

  در کل تحقیقاتی که تابحال به انجام رسیده در زمینه  افزودن سنسور های خاص به البسه و یا حتی قابلیت هایی چون GSM & Bluetooth به آنها بوده تا لباس نامرئی کننده ای که در دانشگاه توکیو ساخته شد .

  در ادامه سعی میکنم به هر کدام از موارد اشارره شده در بالابا دقت بیشتری بپردازم .


  نویسنده : | تاریخ : سه شنبه 22 ارديبهشت 1394

افراد آنلاین: 1

بازدیدهای امروز: 19

بازدیدهای دیروز: 53

بازدیدهای این ماه: 980

کل بازدیدها: 40,041

ورودی گوگل امروز: 0

ورودی گوگل دیروز: 2

تعداد آی‌پی امروز: 8

تعداد آی‌پی دیروز: 23

تعداد مطالب: 56

تعداد اعضا: 63

روزیکس ساسان اس ام اس تبادل لینک رایگاننانوسانباشگاه نانوستاد ويژه توسعه فناوري نانو آخرین مطالب ارسال شده